вторник, 22 марта 2016 г.

Виховна година
 НА ТЕМУ: «СТВОРИ СЕБЕ САМ»

Мета: розвиток дитини як особистості, розкриття її позитивних здібностей, знань про особистість, спілкування, взаєморозуміння та взаємоповагу. Завдання: створити в колективі мікроклімат, який сприяв би духовному і творчому саморозкриттю, саморозвитку й самоформуванню особистості.

                                         Х І Д  З А Н Я Т Т Я

1.  Привітання.
2.  1.Вступне слово вчителя.
     2.Чи знаємо ми можливості ?
     3.В пошуках сенсу життя.
     4.Як виховати волю та характер?
     5.Бережіть здоров’я змолоду.
     6. Людині бійся душу ошукать.
3.Підсумок.
Учитель
 Чи багато людей можуть похвалитися тим, що добре знають себе? А може, й не треба себе знати?
Уявіть собі, що ви придбали новий сучасний комп’ютер. Ви знаєте з чого він складається, і тому вирішили одразу ввімкнути його і спробувати ним керувати.
 Чи можливо це? А якщо можливо, то чим це загрожує людині? Так, у кращому випадку ви лише зламаєте складну техніку, а в гіршому - зашкодите собі.
 Бо перш, ніж керувати, треба знати будову цього приладу, правила користування ним. Так само і людина.
Щоб знати себе, треба себе пізнавати, а саме: які ми, як до нас ставляться інші, чи тебе поважають, люблять, які у нас риси характеру, звички, таланти…
 Сьогодні ми зібрались, щоб поділитися своїми думками, послухати і почути кожного. Разом ми, учні, але кожен з нас маленька часточка колективу, особистість, яка хоче, щоб до її думки прислухались, поважали, рахувалися з нею. Послухайте дитячий віршик:
 Риба плаває в воді,
 Птахи високо літають,
 Звірі бродять по землі,
 А людина – виростає.
 Їздить, плаває, літає,
 Відкриває, пізнає, геть усе,
 Що в світі є.
 Мета нашої бесіди: краще пізнати самого себе та своїх друзів, однокласників.
 Діти, скажіть, чи є серед тих, хто є у класі, двоє однакових хлопчиків чи дівчаток? А у школі, чи є хтось, щоб був вашою точною копією?
 ( Відповіді учнів).
Так от, вчені довели, що на всій Землі, де проживає понад 6 мільярдів осіб, немає жодної пари людей, які були б точною копією один одного. Уявляєте? Серед більше як 6 млрд. населення кожен із нас – єдиний у своїй неповторності на всій Земній кулі.
А давайте зараз ми з’ясуємо, наскільки ми з вами схожі чи різні. Адже ви ровесники, навчаєтесь в одному класі, можливо, й бажання та захоплення у вас однакові. Отож почнемо.
Усі люди різняться між собою. Одні мають білий колір шкіри, інші – чорний або жовтий. Одні люди високі, інші – невисокі. Одні стрункі, інші – повні. Люди звертають увагу на відмінності, але це не означає, що хтось є кращим за інших. Хоча в історії були випадки, коли лише через колір шкіри чи соціальне походження принижували інших людей, вважали їх гіршими за себе. Ви не схожі один на одного і, щоб мирно співіснувати, нам треба миритися з цим розмаїттям.
 Зараз проведемо дослід, який показує, що ми дуже різні.
Будь ласка, п’ять учнів підійдіть до мене.
 Візьміть однакові аркуші паперу.
 Потім усі одночасно виконайте наступні дії:
1. Складіть аркуш навпіл.
2. Відірвіть верхній правий кут.
3. Знову складіть навпіл.
4. Відірвіть правий верхній кут.
5. Знову складіть.
6. Знову відірвіть верхній правий кут.
7. Складіть аркуш надвоє.
8. Якщо можна, відірвіть правий верхній кут.
9. Розгорніть аркуш і покажіть іншим.
 Чи можемо сказати, що хтось виконав роботу неправильно?
 Чому аркуші відірвані так по-різному?
 Чи можете ви сказати, що всі, хто відірвав аркуші інакше, ніж ви, є гіршими за вас?
Чи буває так, що ми оцінюємо людину тільки з огляду на те, чи робить вона щось так само, як ми? Чого навчає ця вправа?
 Дуже важливо сприймати людей такими, якими вони є, навіть коли їх уподобання відмінні від твоїх. Але інколи ми стаємо сліпими і не хочемо прислухатися до чужої думки і вважаємо свою думку правильною.
Життя – складна річ. Як прожити його щасливо і гідно, як не наробити помилок, як навчитись не наступати на одні й ті самі граблі двічі, чому в одних є все, а в інших – ні? Впевнена, кожен з вас не раз і не двічі задавав собі такі запитання. Тому мені здається, що тема сьогоднішньої виховної години «Створи себе сам» актуальна, як, можливо, ніяка інша.
Звичайно, є таке поняття, як доля. Часто можна почути «від долі не втечеш», «долі не обманеш». Але хтось з мудрих сказав: «Наше життя – неначе дерево: його стовбур – то наша доля, але крону формуємо ми самі, свідомо чи не свідомо, але кожна гілочка цього дерева – це наше рішення, прийняте в тій чи іншій ситуації».
Сторінка 1
Чи знаємо ми можливості людини?
У сприйнятті життя ми всі    зануди:
Усе не так! Не вистача всього!
Життя завжди недосконалим буде,
Щоб стимул був покращити його.
(В. Іващенко)
Учень 1
Мозок звичайної людини може засвоїти величезну кількість інформації. Історія знає чимало прикладів людей, що володіли феноменальною пам’яттю. Наприклад, художник Ге, побачивши один раз кімнату петербурзького палацу точно відтворив її на картині.
Феноменальною музичною пам’яттю володів і Моцарт. Одного разу маленький Вольфганг разом з татом відвідав Ватикан, де почув музичний твір Алегро. Папа Римський строго-настрого заборонив будь-кому переписувати чи навіть показувати ноти стороннім. Уважно слухав Моцарт чудовий твір, а вночі, коли батько спав, хлопчик щось старанно записував у свій нотний зошит. Здивуванню батька не було меж, коли він зазирнув у зошит сина – там був запис почутого напередодні складного музичного твору. Нота в ноту.
Учень 2
Розповідають, що великий полководець Олександр Македонський знав в обличчя всіх своїх солдатів.
Відомий німецький археолог Генріх Шліман, щоб розвинути свою пам'ять, протягом кількох років заучував напам’ять по кілька сторінок тексту з різних книг. Таким чином за 6-8 тижнів він вивчав нову іноземну мову. Шліман вважається одним з найбільших поліглотів світу.
А угорський шахіст Янош Флеш завдяки наполегливій праці міг проводити сеанс одночасної гри в шахи на 52 дошках.
Датчанин Вілем Клейн майже за 1 хв 29 сек зміг добути корінь 13-го степеня зі 100-цифрового числа.
Шакунтала Деві з Індії перемножила два 13-значних числа за 28 секунд.
Гу Янлин з Китаю пам’ятає 15000 номерів телефонів.
Учень 3
Ми з вами згадали кілька людей з феноменальними розумовими здібностями, які були розвинені завдяки тяжкій праці над собою.
А хіба не феноменальною силою волі та працездатністю відрізнявся геній українського народу Тарас Григорович Шевченко. Його талант, допитливість, надзвичайна любов до всього рідного, до свого пригнобленого народу, до його культури зробили з раба став прроком свого народу, його генієм та гордістю. В історії світової літератури він поставив собі пам’ятник, сильніший від бронзи.
Як бачимо, потенціал людських можливостей невичерпний. І для повного його розкриття людині необхідно:
1.​ Знати про необмежені можливості людини.
2.​ Хотіти розвивати ці можливості.
3.​ Людина повинна мати характер та міцну волю.
Сторінка 2
В пошуках сенсу життя
Не вмію жити просто так,
Не можу тільки чимось жити:
Кохати, мріяти, творити,
Щоб слід залишив день прожитий,
Життя щоб мало сенс і смак.
(В. Іващенко)
Життя так само, як і бійку цінують не за довжину, а за зміст (Сенека)
Учень 4
Багато хто з нас неодноразово ставив перед собою запитання «В чому сенс життя ?» Ставлячи перед собою це запитання, людина шукає чітку, конкретну відповідь на нього. Але чи існує така відповідь... Звичайно, кожен визначає свій сенс життя.
Хтось вбачає його у служінні людям, хтось хоче знайти кохану людину, створити з нею сім’ю, а для когось сенсом життя є великі гроші, шикарний автомобіль. Останнім хотілося б відповісти словами мудрого лікаря Поля Брега: «За гроші можна купити ліжко, але не сон, їжу, але не апетит, ліки, але не здоров’я, дім, але не домашній затишок, книги, але не розум, прикраси, але не красу, розкоші, але не культуру, розваги, але не щастя».
Учень 5
Не сотвори себе кумира
Из невеликих мелочей,
Из обстановки и квартиры,
Из посещения врачей,
Из воскресенья и субботы,
Из размышлений о судьбе.
В конце концов не в наши годы
Унынье позволять себе.
Не сотвори себе кумира,
Ведя житейские бои,
Из неизбежных и унылых
Подсчетов прибылей своих.
И может, ты прошел полмира
В исканьях счастья своего…
Не сотвори себе кумира
Ни из себя, ни из него.
(Звучить пісня «Вагонные споры»)
Сторінка 3
Як виховати волю та характер?
Молодість – то скарб, що містить усе. Цієї пори в руках людини – її майбутнє. Наймогутніший той, хто передусім володіє собою. (Сенека)

Учень 6
Ні для кого не секрет, що тільки вольова людина, людина з сильним характером може чогось досягти у цьому житті.
Згадаймо відому актрису Голівуду, секс-символ ХХ століття Мерлін Монро. У неї було все, про що мріє більшість дівчат: краса, молодість, багатство, від неї божеволіли чоловіки, в неї був закоханий сам президент США. Але, маючи слабку волю, Мерлін не витримала і в 38 років ця досконала жінка покінчила життя самогубством.
Учень 7
А тепер інший приклад – ще одна жінка, яка навпаки, з дитинства була приречена. Тяжка була в Лесі Українки доля. Спершу туберкульоз кісток, потім додалась хвороба нирок та шлуну. Кілька операцій витримала вона. Доводилось ходити в гіпсі, зі спеціальним апаратом, на милицях. Це завдавало нестерпних мук. Доля зіграла з Лесею лихий жарт: відміряла їй небагато - всього 42 роки, з яких 30 вона провела у тяжкій боротьбі зі своєю хворобою. Але вона була гідною донькою свого народу і в цьому її сила. Сьогодні немає, мабуть, жодного українця, який би не знав поезій Лесі Українки, яка стала тою, ким вона є лише завдяки сильній волі та характеру, бо геній– це лише на 1 % таланту і на 99% - праці. Леся писала:
Як помогти в безмірнім людськім горі ?
Як світ новий з старого збудувать ?
Як научить байдужих почувати ?
Як розбудити розум, що заснув ?
Учень 8
Ми згадали про долі цих двох жінок, аби показати, що маючи все, крім сильної волі, це все можне легко втратити, і навпаки.
Людина повинна мати сильну волю та характер. Це ті якості, з якими не народжуються. Вольові люди, як правило, не приймають необдуманих рішень
Керувати своїми почуттями та психологічним станом можна, використовуючи
​ ØСамозаохочення – звернення до самого себе з метою закріплення віри у власні сили;
​ ØСамопереконання – переконання себе в чомусь шляхом підбору відповідних доказів та аргументів;
​ ØСамонаказ – наказ самому собі – дієвий прийом вироблення уміння керування собою навіть в самих екстремальних ситуаціях;
​ ØАутотренінг
Варто також відзначити, що мало виробити волю та характер, їх необхідно постійно закріплювати. Людина постійно повинна самовдосконалюватись і працювати над собою.
Учень 9
Досягненню поставленої мети, а відповідно й вихованню сили волі допоможуть такі поради:
1.​ Краще не приймати рішень, ніж приймати їх і не виконувати. Прийняте рішення повинне бути виконане.
2.​ Поставлена мета повинна бути корисною. «Необхідно, щоб кожен момент життя мав свою високу мету», - писав Максим Горький
3.​ Поставлена мета повинна бути ретельно обдумана. Не можна приймати рішення, коли ви емоційно збуджені чи коли не враховані всі суттєві обставини, пов’язані з виконанням вашого рішення.
4.​ Поставлена мета повинна відповідати можливостям.
5.​ Мета повинна бути абсолютно конкретною. Тобто треба вказати точний термін початку та кінця виконання рішення, мінімальний обсяг виконуваної роботи щодня, необхідно також знати засоби реалізації прийнятого рішення.
6.​  Головна мета повинна бути розбита на ряд проміжних.
7.​ Для того, щоб мета була ефективною, вона повинна бути привабливою.
8.​ Щоб обрати правильну мету, необхідно багато знати.
Учень 10
Не дарма за тисячолітній досвід людство не раз керувалося мудрим прислів’ям: «Посієш вчинок – пожнеш звичку, посієш звичку – пожнеш характер, посієш характер – пожнеш долю».
Сторінка 4
Бережіть здоров’я змолоду
В розмовах про здоров’я ми аскети,
Але нехай зарядку робить хтось.
Ми – фахівці в розмовах про дієти,
Але тоді, як добре наїмось.
(В. Іващенко)

Учень 11
Кожна людина змолоду повинна дбати про своє фізичне вдосконалення, мати знання в галузі гігієни, вести здоровий спосіб життя.Трепетне захоплення викликають у нас прекрасні скульптури Давньої Греції. Тут надзвичайно шанували гармонійний розвиток людини, все, що допомагало розвивати фізичну силу: витривалість, спритність, атлетичну статуру і водночас граціозність рухів, красу тіла. Та мешканці Еллади не лише вшановували красу людського тіла, але й дбали про неї.Щоб бути здоровим та красивим, необхідно перш за все вести здоровий спосіб життя: правильно харчуватись, займатись спортом і, звичайно, не потрапляти в тенета шкідливих звичок.
Учень 12
Серед причин, які зумовлюють зростання кишково-шлункових захворювань є недостатній і нашвидку приготований сніданок, відмова від сніданку через дефіцит часу, нарегулярне харчування. А ще в наше життя твердо увійшли мівіна, чіпси, сухарики, проте якось не хочеться помічати, що супутниками цих ласощів є гастрит та виразка.Якщо обирати між заняттям спортом чи переглядом телевізора, більшість обере останнє. Але лежебоки ніколи не були довгожителями. Крім того, медицина доводить, що навіть перенавантаження не діють на організм так згубно, як зманіженість, пасивність і лінощі.
Учень 13
Наша розмова про здоров’я буде неповною, якщо не відмітити згубний вплив на організм людини куріння, алкоголю та наркотиків. Французькі вчені дослідили життя 4 поколінь хронічних алкоголіків. У 1 поколінні спостерігалась моральна зіпсованість, у 2 поколінні пияцтво давало типові розлади здоров’я. У 3 поколінні люди страждали меланхолією, були схильні до садизму, вбивства та самогубства, у 4-му – переважали ідіотизм, тупість, безпліддя. Що стосується наркотиків, то до них людина звикає надзвичайно швидко. Під впливом наркотиків деградація особистості відбувається в 15-20 разів швидше, ніж під дією алкоголю. Молоді люди, які потрапляють під вплив торговців «білою смертю» не доживають до старості. Тож чи варто спокушати долю ?
Учень 14
Окремо хотілося б сказати про паління. Всім давно набридли розмови про шкідливість паління, тому ми розповімо вам про його користь.Продукти згорання тютюну не встигають викликати атеросклероз, інфаркт чи виразку шлунку, якщо людина вже захворіла на рак легенів.Людина винайшла таке благо, як автомобіль лише тому, що від крапель нікотину повмирали майже всі коні.Вдихайте дим глибоко, на всі груди. А після появи приємних відчуттів (тошноти, дурноти, галюцинацій) зверніться в медпункт, де вам розкажуть про шкідливість паління. Але не вірте. Паліть на здоров’я. В житті стільки неприємностей, а з цигаркою життя буде набагато коротшим.
Звичайно, це був жарт, а серйозно, якщо ви хочете зберегти безцінний скарб, який зветься здоров’ям, то обов’язково необхідно мати силу волі, досягати поставлених цілей та завершувати слова ділом.
Сторінка 5
Людині бійся душу ошукать
Загляньмо в душу, брате
Чи все у ній гаразд ?
(В. Іващенко)
Учень 15
Росте людина… Її життя розпочинається світанком душі дитинством. це світ. де мама й тато піклуються про тебе, учать. як треба жити, щоб не загубитись у розбурханому океані життя. Здавалося б. усе прекрасно, але чому ж згодом люди забувають про те, що є добро, шляхетність, гідність? найкраще, що є в людини – це її душа. Душа – це сховище таємниць, почуттів, спогадів, усього доброго та злого, це внутрішній світ людини. Водночас як тіло старіє, хворіє і помирає, душа живе… душа може вічно жити і вічно бути юною. А може померти, коли тіло ще зовсім молоде, а причиною цього стають її хвороби. Її хвороби – це віруси ненависті, жорстокості, заздрощів і байдужості.
Учень 16
Чого буваємо байдужі ?
Ще й злішаємо з кожним днем.
І, загубивши власний спокій,
Спокою іншим не даєм?
Хіба ми будемо багатші,
Коли розпустим люті дим?
Хай краще серце вже заплаче,
Ніж в грудях стане кам’яним.
Іду назустріч – посміхніться.
І я всміхнусь, немов дитя
Ні, ще не висохла криниця,
Людська криниця співчуття.
Учень 17
Ми створені, щоби творити доб​ро. І тому сьогодні все ж таки людство при​ходить до усвідомлення необхідності жити за законами взаєморозуміння, взаємопо​ваги, терпимості. То ж слід лікувати тіло й душу. А ще нинішньому поколінню слід опанувати науку добра. Доброта і чуй​ність, співпереживання і щиросердність, уміння розділити чужий біль, вчасно підтримати у важку хвилину й розрадити в біді - це в характері нашого народу. Краса людини не може бути без добра.
Учитель
Найвища мудрість – усміхатись зранку
Життю радіти, що б там не було,
Перетерпіти біль, угамувати рану,
Простити ближнім їх несправжнє зло.
Три корінці висмоктують з нас душу:
Найперший – заздрість, жадібність за ним
І лінощі… Настільки серце сушать,
Що місця усмішці не залишають в нім.
Щоб вирвати їх, треба мати волю
І треба зрозуміти сенс життя:
Любити ближнього, не спокушати долю
І гідно йти по краю небуття.
Перегляд уривку з мультфільму «Сірники» (про конфлікти) (Відеосюжети до курсу «Людина і світ»).
Давайте створимо таку квітку «Особистість». (Учні прикріплюють на дошці пелюстки з написами: толерантність. доброзичливість, щирість, мудрість, відповідальність, чуйність, взаєморозуміння, людяність, небайдужість, об’єктивність, доброта, взаємоповага, терпимість).
Дякуємо за активну роботу, зацікавленість цією темою. Прагніть бути толерантними! Для цього намагайтеся дотримуватися рекомендацій, побажань «Скарбнички порад» і висловлювань видатних людей.
                                              Скарбничка порад
 1. Навчіться сприймати людей такими, якими вони є, не намагайтеся змінити в них те, що вам не подобається.
 2. Будьте готові до того, що всі люди різні – не кращі й не гірші, а просто різні.
 3. Цінуйте в кожній людині особистість, індивідуальність і поважайте її думки, почуття, переконання, незалежно від того, чи збігаються вони з нашими.
 4. Зберігайте своє «обличчя», знайдіть себе і за будь-яких обставин залишайтеся самим собою.
           Правила, які допоможуть уникнути непорозумінь.
 1. Поважай себе та інших людей;
 2. Іди на поступки іншим, умій жертвувати власними інтересами заради спільних;
3. Радій власним успіхам та успіхам інших. Не будь заздрісний, злий.
4. Постійно самоудосконалюйся.
5. Намагайся бачити своїх друзів очима, слухати вухами, а відчувати серцем.
Дуже часто доводиться чути таке: „Людина сама створює себе.”
На аркуші паперу намалюйте зображення людини, але дуже акуратно, бо ви створюєте символічну людину – самого себе.
Отож, і у кожного з вас є свої бажання, мрії, захоплення.
Напишіть своє бажання, мрію Що я люблю? Моє улюблене заняття… Куди б я хотів помандрувати?А зараз пошукаємо, в кого бажання чи мрії виявилися однаковими. Якщо це сталося, напишіть ім’я однокласника.
- Для чого ми грали у цю гру? Так, щоб ще раз переконатися, що ми з вами різні, але мрії і бажання можуть збігатися.
Ось тоді ми створюємо групи, колективи, знаходимо собі друзів.
3. Підсумок заняття.
Наш клас – це теж єдиний колектив. І хоча ми всі різні, у нас є спільна мета: пізнати світ, рости і товаришувати, добре навчатися, бути щасливими.
Успіх, задоволення, щастя не приходять самі собою, вони залежать від нас.

Жодна людина не приходить у світ досконалою. Все її життя – постійний розвиток, пізнання, формування власного „Я”.

Інтелектуальна гра «Сходження на фізичний Олімп »

Дидактична мета заходу:  Розширити та поглибити  знання  учнів, підтримувати стійкий інтерес до вивчення фізики, розглянути фізичні факти у нестандартних ситуаціях.
Розвивальна мета заходу: Розвивати  аналітичне  та логічне  мислення, формувати  науковий  світогляд  та прагнення до пізнання навколишнього світу,   інтелектуальні здібності та культуру мовлення, ініціативу, активність; пізнавальні здібності.
Виховна мета заходу: Виховувати зацікавленість учнів предметом, кмітливість, швидкість, уважність, повагу один до одного, вміння працювати в команді.
Технічні засоби: Фізичні прилади для проведення дослідів, набір фізичних приладів для практичної роботи учнів, малюнки з зображеннями фізичних явищ, музичне оформлення.

Хід заходу
Ведучий: Вітаю усіх, хто сьогодні завітав до нас на гру “ Сходження на фізичний олімп ”. Як на мою думку, то ви не пошкодуєте, тому що у вас буде нагода познайомитися з фізикою не як сухою, а як з цікавою наукою, її широким застосуванням. Сьогодні у вас буде можливість отримати  більше цікавої інформації. І основне, ради чого ми тут зібралися – позмагатися в кмітливості та обізнаності цього цікавого предмету - фізики.
Це буде зустріч – змагання. Тут ви зможете виявити свої знання, кмітливість, швидкість дій, уяву, спостережливість, почуття єдиної команди, сподіваюсь, що ця зустріч принесе всім нам радість спілкування.
Перед тим, як почати змагатися у кмітливості та обізнаності, нам необхідно вибрати суддів, котрі будуть оцінювати правильні та найдоскладніші відповіді, та спостерігачів у залі, котрі слідкуватимуть за тим, щоб із залу не було підказок.
    Отже, нехай переможе найсильніша, найобізнаніша команда фізиків нашої школи. Починаємо гру.
1 ведучий.
День сьогодні – не простий,
Усім відомий,звичний,
Я пропоную провести
Турнірний бій фізичний.
Отож озброюйтесь знаннями,
Згадайте всі закони .
Я сподіваюсь, вдасться вам
Здолать всі перепони,
В країну Фізика – вперед,
Сміливо вирушаймо,
І все, що вивчили раніше,
Давайте  пригадаймо.

2 ведучий. Сьогодні ми зібрались на гру між двома збірними командами учнів 9 класу.
Шановні учасники, як сказав Леонардо да Вінчі: «Наука – полководець, а практика – солдати». Тож саме ви сьогодні маєте показати на практиці, наскільки ґрунтовно ви засвоїли здобуті знання на уроках фізики.
Отже, вітайте!. Команда «_______________» капітан … , команда «_________________» капітан …
Оцінювати наш турнір будуть члени журі________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

1 ведучий. Як правило, у кожної гри є свої закони. У нас це: закон поваги, закон часу і закон чіткості. Порушення цих правил веде до штрафу – зняття з команди 5 балів. У нашому турнірі будуть брати участь уболівальники.

2 ведучий. Щоб визначити, яка з команд першою розпочне гру, проведемо невеличку розминку. Шановні гравці, команда, яка першою на наданих аркушах паперу із запропонованого переліку слів вибере і запише ті, котрі відповідають: 1-а команда – фізичним явищам, 2-а команда – речовинам  розпочне гру першою.

Список слів: блискавка, кулька, довжина, ртуть, мензурка, дифузія, книга, об’єм, спирт, лінійка, термометр, нагрівання, плавлення, потяг, площа, час, вода, годинник, кисень, температура, велосипед, намагнічування, спідометр.




                 Перший конкурс «Інтелектуальний поєдинок»
 Обидві команди, у повному складі обговорюють, а потім піднімають руку,хто готовий відповідати; по черзі дають відповіді на питання.Якщо команда дає неправильну відповідь, то відповідати має право інша команда. Одне питання – 1 бал.
Запитання 1.  Морська вода має більшу густину, ніж річкова. Як змінюється
                           осадка корабля, коли він виходить з річки в море?
Відповідь: Зменшується.
Запитання 2. Чому біля поверхні Землі атмосферний тиск найбільший?
Відповідь: Густина атмосфери більша.
Запитання 3. Чому під час польоту на літаках не рекомендується мати в
                         кишені авторучки з чорнилом?
Відповідь: Витече чорнило.
Запитання 4. Що змушує рухатись рідину за поршнем медичного шприця?
Відповідь: Атмосферний тиск.
Запитання 5. Під час пострілу в круто зварене яйце в ньому утворюється отвір. Чому ж під час пострілу в сире яйце воно розлітається в усіх
                        напрямках?
Відповідь: Рідина передає тиск у всі сторони однаково.
Запитання 6. Чому не можна гасити нафту чи гас водою під час їх горіння?
Відповідь: Вони плавають на поверхні води.
Запитання 7. Чому мисливські лижі роблять ширшими, ніж спортивні?
Відповідь: Для зменшення тиску.
Запитання  8. Деякі майстри змащують милом шурупи перед закручуванням.
                         Чому?
Відповідь: Для зменшення сили тертя.
Запитання 9. Чим пояснюється збільшення довжини дроту під час нагрівання?
Відповідь: Збільшенням проміжків між молекулами.
Запитання 10. Чому краплі дощу при різкому русі злітають із кашкета?
Відповідь: Внаслідок інертності крапель води.
Запитання 11. Поясніть чим викликані припливи та відпливи в морях і
                        океанах   Землі.
 Відповідь: Притяганням Землі з боку Місяця.

Запитання 12. Явище, яке відбувається зі світлом при переході з одного
                        середовища в інше.
Відповідь:  Заломлення.
Запитання 13. Як називається результат явища конденсації в ранковий час
                        водяної    пари.
Відповідь:  Роса
 Запитання 14. Прозоре тіло, обмежене сферичними поверхнями.
 Відповідь:  Лінза.
Запитання 15.  Створення спеціальних умов перебігу фізичних явищ з метою їх вивчення.
 Відповідь:  Дослід.
Запитання 16. Точка, в якій збираються промені, що падають на збиральну лінзу паралельним пучком.
Відповідь:  Фокус.
Запитання 17. Як назвати по-іншому механічне коливання частотою від 16 до  20000   Гц?
Відповідь: Звук.
Запитання 18. Яку фізичну величину вимірюють метрономом?
Відповідь: Час.
                                Другий конкурс «Відгадалки»
(Потрібно відгадати про що йдеться: якщо відповідь правильна після першої підказки – учасник отримує 3 бали, після другої – 2 бали, після третьої – 1 бал).
Перше питання.
1.     Ця «штучка» дуже маленька. Вона може літати з дуже великою швидкістю, а може не літати, а тільки коливатися або рухатися, весь час змінюючи напрямок. ( 3 балів)
2.     Вона знаходиться в різних речовинах і в різних речовинах вона різна.
 (2 балів).
3.     Вона складається з атомів. (1 балів)

Відповідь: Молекула.
       Друге питання.
1.     Воно буває різним, ми можемо бачити це в природі, а можемо отримати під час проведення досліду. ( 3 балів)
2.     Воно зазвичай промовляється з іншим словом, воно може говорити про відштовхування, притягання, про світло, тепло. (2 балів).
3.     Буває електричне, механічне, світлове, теплове. (1 балів)

Відповідь: Явище.
Третє питання.
1.     Він може бути підвищеним, зниженим, нормальним. А на висоті він інший.    ( 3 балів).
2.     За його допомогою ми пємо через трубочку коктейль, набираємо ліки в медичний шприць. (2 балів).
3.     Його міряють барометром. (1 балів)

Відповідь: Тиск.
Четверте питання.
1.     Він може бути дуже маленьким, тоді він не страшний, а коли він великий, то людині потрібно його остерігатися. Його можна легко отримати за допомогою тертя. ( 3 балів)
2.     Від нього залежить взаємодія тіл, вони можуть рухатися назустріч один одному, а можуть рухатися в різні боки. (2 балів)
3.     Його можна виявити електроскопом. (1 балів)

Відповідь: Заряд.
Пяте питання.
1.     Він буває частіше за все там, де є багато простору і жарко. ( 3 балів)
2.     Мигнеш, може зникнути, буває в пустелі або на морі. (2 балів)
3.     В цьому будинку жити не можна, на цьому пароплаві не можна пливти, у цьому оазисі не можна жити. (1 балів)

Відповідь: Міраж.

Шосте питання.

1.     Він здійснюється тілами, процесами, частинками тіл. ( 3 балів)
2.     Він притаманний людині, автомобілю, пароплаву, літаку. (2 балів)
3.     Це те, що дозволяє переміститися з одного місця в інше, без нього не було б життя. Він  буває прямолінійним і по колу. (1 балів)
          Відповідь: Рух.
Сьоме питання.

1.     Прикладом такого явища є поширення запаху парфум. ( 3 балів)
2.     Це явище відбувається, коли ми кладемо цукор в чай, і він становиться солодким. (2 балів)
3.     Це таке явище, при якому відбувається перемішування молекул різних речовин. (1 балів)
 Відповідь: Дифузія.
Восьме питання.

1.     Ця фізична величина притаманна всім тілам, і у кожного тіла вона різна. Вона залежить від густини речовини. ( 3 балів)
2.     Вона визначає міру інертності тіла. (2 балів)
3.     Її можна визначити на терезах. (1 балів)
           Відповідь: Маса.
Дев’яте питання.

1.     Його ми не бачимо, а він може зігрівати. Його немає в людині, але він може бути в деяких тварин та рослин. ( 3 балів)
2.     Якщо з ним неправильно поводитися, то він може призвести до втрати життя. (2 балів)
3.     Його називають електричним. (1 балів)
 Відповідь: Електричний струм.

Десяте питання.

1.     Він провів необхідну для економіки Англії грошову реформу. Був директором монетного двору Лондонської Королівської Спілки.
( 3 балів)
2.     Він, будучи професором математики, більшу частину свого життя присвятив вивченню оптики. Написав «Нову теорію світла й кольорів», виготовив телескоп-рефрактор. (2 балів)
3.     Він відкрив закон всесвітнього тяжіння. (1 балів)
 Відповідь: Ньютон.

                             Третій конкурс «Поясни дослід»
2 ведучий. Наступний конкурс  – найскладніший. Наші помічники будуть проводити фізичні досліди. Ваша задача – пояснити фізичну суть цих дослідів.  Обидві команди працюють одночасно,  по закінченню обдумування потрібно натиснути дзвінок. Хто це зробить першим, той першим і відповідатиме. Якщо одна з команд дає неправильну відповідь, то інша має право відразу ж повідомити своє пояснення. За правильну відповідь команда отримує 5 балів.

1-й дослід. Картезіанський водолаз.
Пояснення досліду: при натисненні рукою на краї посудини зростає тиск повітря над рідиною. Цей тиск  разом з гідростатичним тиском стовпа рідини у посудині тисне на рідину, що знаходиться в пробірці. В результаті цього в пробірку набирається більша кількість води, що призводить до того, що сила тяжіння, яка діє на пробірку зростає – пробірка опускається вниз. Якщо послабити тиск зверху – тиск повітря, що знаходиться над водою в пробірці витискує певну кількість води з пробірки, її маса зменшується і пробірка спливає нагору.
2-й дослід. Дві склянки або магдебурзькі півкулі.
Обладнання: паперове кільце, змочене у воді, невелика свічка, 2 склянки
Повітря від нагрівання розширилось і частина його вийшла назовні
Чим менше повітря залишилось в склянках, тим сильніше вони стискаються ззовні атмосферним тиском, який залишається постійним. Проникнути всередину повітрю заважає змочене водою паперове кільце
3-й дослід . Носова хустинка, що не згорає.
Пояснення досліду: теплота, що виділяється під час згорання спирту, йде на випаровування води з хустинки. Кількості спирту недостатньо, щоб випарувати всю воду (питома теплота пароутворення і теплоємність води дуже великі), а тому хустинка не згорить.
4-й дослід. Монета і гральна карта
Покладіть на вказівний палець гральну карту, а зверху – монету. Необхідно за допомогою іншої руки забрати карту так, щоб монета залишилась на пальці. Пояснення досліду: монета залишиться на пальці завдяки явищу інерції.
                 

                       

                           Четвертий конкурс «Бліц-турнір».
1 ведучий. За одну хвилину команди повинні відповісти на якомога більшу кількість питань. Якщо команда утруднюється з відповіддю, тол вона говорить «Далі». Це означає, що це питання знімається і команді ставиться наступне запитання. За кожну правильну відповідь команда одержує 1 бал.  Журі слідкує за часом.
Питання 1-й команді
1.     Що більше – 2 м або 60 см?
2.     Що вивчає фізика?
3.     Назвіть основну одиницю виміру об’єма тіла.
4.     За допомогою чого вимірюють фізичні величини?
5.     Що таке фізична величина?
6.     Як визначити об’єм бруска?
7.     Назвіть три агрегатних стани речовини.
8.     Чи можна стиснути рідину?
9.     Що таке молекула?
10.                       Чи однакові молекули льоду і води?
11.                       У якому стані речовина має об’єм, але не має форми?
12.                       Чи можна газ утримати у відкритій посудині?
13.                       Від чого залежить швидкість дифузії?
14.                       Чи можуть молекули складатися з одного атома?
15.                       Наведіть приклади сполучених посудин у побуті.
Питання 2-й команді
1.     Що більше – 0,6 м чи 60 см?
2.     Наведіть три приклади фізичних величин.
3.     Назвіть основну одиницю виміру довжини.
4.     Як визначається ціна поділки приладу?
5.     Що таке фізичне явище?
6.     Як визначити об’єм тіла неправильної форми?
7.     Чи зберігають свій об’єм рідини?
8.     Чи стисливі гази?
9.     Що таке дифузія?
10.                       Чи однакові молекули холодної і гарячої води?
11.                       У якому випадку точніше можна виміряти величину – приладом з більшою або меншою ціною поділки?
12.                       Що таке речовина?
13.                       Як визначити площу прямокутника?
14.                       У якому стані речовина не має ні форми ні об’єму?
15.                       Де притягання молекул більше – у рідинах або газах?

                               Конкурс для глядачів.
2-й ведучий.  Шановні глядачі! Вам будуть показувати різноманітні малюнки, на яких зображено те чи інше фізичне явище. Ваша задача – назвати це явище. Хто першим підніме руку – той і відповідає. Команда, яку назве вболівальник, отримає 1 додатковий бал.

Показують малюнки, які ілюструють явища плавання тіл, затемнення  Місяця, невагомість, заломлення світла, відбивання світла, інерцію.

            П’ятий конкурс «Практика – критерій істини».

2-й ведучий.  Користуючись  приладами, які є  на столі потрібно виконати одне практичне завдання, яке ваш капітан отримає за жеребом. Потрібно також пояснити хід вашої роботи. За правильне виконання завдання команда отримає 5 балів.

1.     Виміряти об’єм однієї кульки для стрільби з пневматичної гвинтівки.
2.     Виміряти товщину металевого дроту.

Підведення підсумків гри.

Заключне слово вчителя:
Теодор Рузвельт говорив: «Зробіть усе, що можете, застосувавши те, що знаєте, знаходячись там, де ви є.
У битвах життя не завжди перемагає найсильніший і найрозумніший. Але рано чи пізно перемагає той, хто вважав себе здатним на перемогу